Základná škola
Výchovný poradca
Výchovné poradenstvo a profesijná orientácia žiakov našej školy
Výchovný poradca: Mgr. Jozef Mikloš
Kontakt: jomiki78@gmail.com, 0907638700
Konzultačné hodiny: streda 12:00 - 15:00. (Je možný aj iný termín po vzájomnej dohode.)
Výchovný poradca:
- plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesionálnej orientácie detí;
- výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, špeciálnym pedagógom, koordinátorom prevencie, vedením školy, psychológmi a pedagogicko-psychologickou poradňou;
- v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:
- informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ,
- usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu,
- umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciách stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí),
- informuje rodičov a žiakov o prijímacom konaní,
- pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy
Prosíme zástupcov stredných škôl, aby všetku svoju propagačnú aktivitu smerovali na výchovného poradcu školy. Kontaktovať ho môžete emailom, prípadne osobne počas konzultačných hodín.
Stránky, o ktorých by ste mali vedieť:
www.stredneskoly.eu, www.stredneskoly.sk, www.komposyt.sk, www.svsmi.sk,
www.svetprace.sk, www.dualnysystem.sk, www.profsme.sk
Dokumenty a aktuality
- Školský zákon - poradenstvoZákon č. 245/2008 Z.z
o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých
zákonov -
Oblasť výchovného poradenstva - Harmonogram 2023/2024Príjmacie konanie pre šk. rok 2024/2025
- Termíny skúšok 2024/2025pre šk. rok 2024/2025 na stredné školy
- Zoznam odborovpre šk. rok 2024/2025
- Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti žiakapre šk. rok 2024/2025
Ako správne vybrať strednú školu pre vaše dieťa? Pozrite si týchto 5 tipov
Čo teda môžete urobiť, aby ste vášmu dieťaťu pomohli správne nasmerovať jeho budúcnosť? Inšpirujte sa týmito piatimi zásadami.
-
Rozprávajte sa o budúcnosti
Budúcnosť sa nedá naplánovať zo dňa na deň. Treba ju plánovať postupne a hlavne budovať. O to viac, ak ide o budúcnosť práve vášho dieťaťa. Dnes už neplatí, že výber strednej školy ho nijako neovplyvní, práve naopak. Preto, pýtajte sa ho, čo ho baví. Ktoré predmety má v škole rado a hlavne prečo. Odpoveď: „No predsa telesnú výchovu“, vás nemôže uspokojiť. Všímajte si, či ho viac bavia humanitné alebo prírodovedné predmety. Či má viac talent na jazyky alebo ho bavia manuálne činnosti a rado objavuje nové riešenia.
-
Zvážte možnosti dieťaťa
Pre rodiča je najťažšie zvážiť možnosti svojho dieťaťa. Niekedy preceňujeme jeho schopnosti alebo naopak, v dieťati sa snažíme naplniť si naše nesplnené túžby. Preto je dôležité rozprávať sa aj s jeho učiteľmi, kariérnymi či výchovnými poradcami už na základnej škole.
- Nečakajte do poslednej chvíle
O tom, na akú školu by dieťa chcelo ísť po skončení základnej školy nestačí hovoriť v deviatom ročníku. To už býva väčšinou neskoro. Treba si uvedomiť, že dostať sa na niektoré stredné školy, vyžaduje dlhšiu prípravu. Nič nezvyčajné nie je aj prípadné doučovanie.
- Vysvetľujte
Na niektoré povolania nestačí len stredná škola. Bude to chcieť viac úsilia. Po strednej škole nasleduje štúdium na vysokej škole, preto je dôležité zvážiť možnosti a objektívne posúdiť schopnosti dieťaťa. Strata motivácie niekedy ovplyvní to, či dieťa školu vyštuduje.
-
Informujte sa
Vyznať sa v súčasnom trhu práce si niekedy vyžaduje skúsenosti detektíva. Rovnako veľa úsilia vás bude stáť vyznať sa v sieti stredných škôl. Pri výbere strednej školy je však dôležité, aby ste sa zaujímali o konkrétne odbory, ktoré daná stredná škola ponúka. Nerozhodujte sa iba podľa jej názvu.
-