Kurikulárna reforma
Kvalitné vzdelávanie
Zlepšenie výsledkov vzdelávania vďaka kurikulárnej reforme a lepšej príprave učiteľov pomôže reštartovať a zrýchliť ekonomický rast a konvergenciu Slovenska k priemeru EÚ.
Zvýšenie kvality slovenských žiakov a študentov nad úroveň priemeru krajín OECD by mohlo dlhodobo zvýšiť ročný ekonomický rast o 0,5 percentuálneho bodu.
Posilnenie inklúzie sociálne a zdravotne znevýhodnených detí vo vzdelávaní výrazne prispeje k ich úspešnému začleneniu do spoločnosti a na trh práce.
Každá z priorít plánu obnovy sa skladá z tematických komponentov. Tieto v sebe zahŕňajú reformy a investície, pre ktoré sú stanovené tzv. míľniky a ciele.
V oblasti vzdelávania sa v pláne obnovy nachádzajú 3 kľúčové komponenty:
-
Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania
Cieľom tohto komponentu je zlepšiť prístupnosť a inkluzívnosť hlavného prúdu predškolského a školského vzdelávania na Slovensku. Komponent zlepší prístup k predprimárnemu vzdelávaniu tým, že zabezpečí, aby deti vo veku päť rokov mali zaistené miesto v predškolskom systéme, a zavedením právneho nároku na predprimárne vzdelávanie pre deti vo veku troch a štyroch rokov. Komponent má zreformovať systém financovania predškolského vzdelávania a zaviesť systém inkluzívnych opatrení na podporu vzdelávania. Zložka môže prispieť k zníženiu predčasného ukončenia školskej dochádzky podporou školského systému poradenstva na nižšej sekundárnej úrovni a k zlepšeniu začlenenia aj rómskych detí obmedzením segregácie na školách. Komponent bude kompenzovať nedostatky vo výsledkoch vzdelávania spôsobené pandémiou a bude prostredníctvom podporných opatrení pomáhať deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- Vzdelávanie 21. storočia
Cieľom je poskytnúť žiakom vzdelanie, ktoré je prispôsobené potrebám súčasnej spoločnosti, zvýšiť gramotnosť žiakov a zručnosti potrebné pre život v globálnej a nízkouhlíkovej digitálnej ekonomike a spoločnosti. Rastúci dopyt po špecifických zručnostiach a slabé výsledky žiakov si vyžadujú reformu vzdelávania. Učebné osnovy, obsah a metódy vzdelávania je potrebné prispôsobiť novým požiadavkám globálnych digitálnych ekonomík a spoločenským zmenám, ktoré sú s nimi spojené. Predpokladmi na uskutočnenie zmien vo výučbe sú kvalitne pripravení učitelia a dostačujúca školská a digitálna infraštruktúra. Všeobecným cieľom je preto vyššia kvalita vzdelávacieho procesu, ktorý sa odrazí v zlepšení výsledkov žiakov, najmä v kľúčových oblastiach ako je gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti.
Komiks - Dobrodružstvá školskej reformy
- Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl
Cieľom je zvýšiť výkonnosť slovenských vysokých škôl, podporiť ich diverzifikáciu, profiláciu, inklúziu a spoluprácu so zahraničím, verejným a súkromným sektorom za súčasného zachovania akademických práv a slobôd, vďaka čomu vysoké školy prispejú k posilneniu kvality ľudského kapitálu, sociálnej inklúzii, inovačnému potenciálu Slovenska, vyššej konkurencieschopnosti ekonomiky, k ekonomickému rastu a udržateľným pracovným miestam. Opatrenia tak reagujú na dlhodobé odporúčania apelujúce na skvalitnenie vzdelávania, vedeckej výkonnosti a podporu konkurencieschopnosti ekonomiky cez spoluprácu vysokých škôl s podnikmi. Dlhodobým cieľom je, aby sa aspoň jedna slovenská vysoká škola umiestnila medzi TOP500 vysokými školami sveta
-