• Eko Alarm

• Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských základných a stredných školách.

380 škôl získa nádoby na trojzložkový triedený zber. Modrú na papier, žltú na plasty a tretiu na bioodpad alebo zmesový odpad - jej úlohu si zvolí škola samostatne.

V školskom roku 2021/22 sme vybrali 68 z nich, ktoré okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostanú aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, metodické materiály a pod.).

V školskom roku 2022/23 oslovíme ďalších 72 z nich, ktoré získú aj pravidelný servis ako lektorovanie alebo mentorovanie, metodické materiály, webináre a pod.

Mentorovanie

Na škole je vytvorený akčný tím z aktívnych žiakov/študentov, ktorí budú zaškolení prostredníctvom 3 interaktívnych online modulov. Jeden modul trvá 3 vyučovacích hodín a 2 hodín venovaných tréningu rovesníckeho vzdelávania. Je realizovaný blokovo s ohľadom na všetky potreby žiakov a jedinečnosti online vzdelávania. Žiaci/ študenti budú pracovať v menších skupinách, aj samostatne a budú plniť rôzne interaktívne úlohy. Zároveň získajú dostatok informácií o problematike odpadov. Takto nadobudnuté informácie posúvajú ďalej svojim spolužiakom v celej škole prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania.

Lektorovanie

Školám, ktoré si zvolia túto formu vzdelávania bude poskytnuté vzdelávania v téme odpadov v troch oblastiach:

Odpad;

Triedenie odpadov;

Zero waste - minimalizácia a predchádzanie vzniku odpadov.

Bude prebiehať interaktívnou online formou a uskutoční sa pre všetkých žiakov na škole. Vzdelávanie v každej téme môže prebehnúť naraz pre všetkých žiakov alebo vo viacerých rozdelených skupinách (napr 1.-2. ročník, 3.-5. ročník, 6.-9. ročník).

Priebeh vzdelávania

Vzdelávanie prebieha iba v online forme, kedy je mentor/lektor prítomný na škole iba online. Prezečná forma nie je možná. Je potrebné zabezpečiť kvalitné pripojenie na internet v triede kde prebieha vzdelávanie, interaktívnu tabulu/dataprojektor, notebook. Pre zvýšenie interaktivity je ideálne (nie však povinné) ak majú žiaci/študenti možnosť pripojiť sa na internet prostredníctvom smartfonu,tabletu, či počítača.

• IČO: 36 158 101
      • DIČ: 202 136 49 50