• Výchovný poradca

• Výchovné poradenstvo a profesijná orientácia žiakov našej školy

Výchovný poradca: Mgr. Jozef Mikloš

Kontakt:  jomiki78@gmail.com, 0907638700

Konzultačné hodiny: streda 12:00 - 15:00. (Je možný aj iný termín po vzájomnej dohode.)

Výchovný poradca:

• plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesionálnej orientácie detí;
          • výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, špeciálnym pedagógom, koordinátorom prevencie, vedením školy, psychológmi a pedagogicko-psychologickou poradňou;
          • v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:
            • informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ,
            • usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu,
            • umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciách stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí),
            • informuje rodičov a žiakov o prijímacom konaní,
            • pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy

Prosíme zástupcov stredných škôl, aby všetku svoju propagačnú aktivitu smerovali na výchovného poradcu školy. Kontaktovať ho môžete emailom, prípadne osobne počas konzultačných hodín.

Stránky, o ktorých by ste mali vedieť:

www.stredneskoly.eu,  www.stredneskoly.sk,  www.komposyt.skwww.svsmi.sk

www.svetprace.sk,  www.dualnysystem.sk,  www.profsme.sk

• Dokumenty a aktuality

• Ako správne vybrať strednú školu pre vaše dieťa? Pozrite si týchto 5 tipov

Čo teda môžete urobiť, aby ste vášmu dieťaťu pomohli správne nasmerovať jeho budúcnosť? Inšpirujte sa týmito piatimi zásadami.

1. Rozprávajte sa o budúcnosti

Budúcnosť sa nedá naplánovať zo dňa na deň. Treba ju plánovať postupne a hlavne budovať. O to viac, ak ide o budúcnosť práve vášho dieťaťa. Dnes už neplatí, že výber strednej školy ho nijako neovplyvní, práve naopak. Preto, pýtajte sa ho, čo ho baví. Ktoré predmety má v škole rado a hlavne prečo. Odpoveď: „No predsa telesnú výchovu“, vás nemôže uspokojiť. Všímajte si, či ho viac bavia humanitné alebo prírodovedné predmety. Či má viac talent na jazyky alebo ho bavia manuálne činnosti a rado objavuje nové riešenia.

1. Zvážte možnosti dieťaťa

Pre rodiča je najťažšie zvážiť možnosti svojho dieťaťa. Niekedy preceňujeme jeho schopnosti alebo naopak, v dieťati sa snažíme naplniť si naše nesplnené túžby. Preto je dôležité rozprávať sa aj s jeho učiteľmi, kariérnymi či výchovnými poradcami už na základnej škole.

3. Nečakajte do poslednej chvíle

O tom, na akú školu by dieťa chcelo ísť po skončení základnej školy nestačí hovoriť v deviatom ročníku. To už býva väčšinou neskoro. Treba si uvedomiť, že dostať sa na niektoré stredné školy, vyžaduje dlhšiu prípravu. Nič nezvyčajné nie je aj prípadné doučovanie.

1. Vysvetľujte

Na niektoré povolania nestačí len stredná škola. Bude to chcieť viac úsilia. Po strednej škole nasleduje  štúdium na vysokej škole, preto je dôležité zvážiť možnosti a objektívne posúdiť schopnosti dieťaťa. Strata motivácie niekedy ovplyvní to, či dieťa školu vyštuduje.

1. Informujte sa

Vyznať sa v súčasnom trhu práce si niekedy vyžaduje skúsenosti detektíva. Rovnako veľa úsilia vás bude stáť vyznať sa v sieti stredných škôl. Pri výbere strednej školy je však dôležité, aby ste sa zaujímali o konkrétne odbory, ktoré daná stredná škola ponúka. Nerozhodujte sa iba podľa jej názvu.