• „Všetci ľudia sa majú vzdelávať k ľudskosti.“
        • Jan Amos Komenský
        • Profil školy

• Základná škola s materskou školou je plneorganizovaná škola s právnou subjektivitou. Zriaďovacou listinou z 23.12.1997, účinnou od 1.1.1998 je určená ako samostatná rozpočtová organizácia na úseku školstva.

Súčasťou školy je materská škola, školský klub detí a školská jedáleň.

V školskom roku 2023/2024 školu navštevuje 254 žiakov a vyučovací proces prebieha v 15 triedach.

Naša škola sa snaží byť školou rodinného typu, kde každý každého pozná a nikto nie je prehliadaný, nikto nie je v anonymite.

História školy

1799 - Gróf Jozef Tomáš Szirmay zriadil v obci školu. Bola to jednoduchá drevená budova.  Vyučovalo sa v jej miestnostiach. Základom vzdelania bolo tzv. trivium (čítanie, písanie, rátanie), mravouka a náboženstvo.

1814 - V obci bola založená jednotriedna rímsko-katolícka ľudová škola

1887 - Pred Vianocami 22. decembra škola zhorela

1889 - Postavená nová škola

1904 - Škola ľahla popolom pri veľkom požiari 16. júla. Vyučovanie nebolo prerušené. Deti sa učili v rodinnom dome u Rodziňáka až do vybudovania novej školy.

1918 - Vznik ČSR. Prvá zápisnica školskej stolice, písaná v slovenskom jazyku, je z 23. decembra 1918.                             Prvá školská dochádzka bola rozšírená zo 6 na 8 rokov.

1931 - Škola bola rozšírená o ďalšiu postupnú triedu. Vyučovalo sa odo dňa Sv. Michala (29. september) až po deň Sv. Juraja (24. apríl).

1939 - Návšteva ministra školstva Jozefa Siváka v obci.

1945 - V obci vznikla štátna škola

1955 - V závislosti s výstavbou závodu IMUNA a predpokladaným prírastkom obyvateľstva sa 5. augusta 1955 začalo so stavbou osemročnej strednej školy v bývalom parku veľkostatku. Do užívania ju odovzdali 7. januára 1958. Okrem učební mala aj čitáreň, telocvičňu, jedáleň, kabinety a priestory pre družinu mládeže. Pri škole bolo hádzanárske a basketbalové ihrisko.

1957 - Začala výstavba novej trojtriednej materskej školy na sídlisku.

1960 - Povinná školská dochádzka predĺžená na 9 rokov. Zmenil sa aj názov škola na ZDŠ (základná deväťročná škola). V školskom roku 1960/61 dostali žiaci ako prví na svete školské potreby.

1960 - V blízkosti školy od 1. januára 1960 začala svoju činnosť Mičurinská prírodovedná stanica.

1969 - Vyučovalo sa aj v kaštieli a bývalej školskej budove pri kostole.

1976 - Dokončenie súčasnej podoby našej školy. Bola postavená pre 18 tried s príslušnými špeciálnymi učebňami.

2004 - Vznikol samostatný právny subjekt ZŠ s MŠ.

Riaditelia a poverení zamestnanci vedením školy

1.1.1999 – 31.12.2003           Mgr. Jozef Mačo– riaditeľ školy

1.1.2004 – 30.6.2004              Mgr. Jozef Mačo – poverený na dočasné zastupovanie

1.7.2004 – 1.6.2010              Mgr. Júllia Illéšová – riaditeľka školy

16.6.2010 – 16.1.2011           Mgr. Marek Rodák – poverený vedením školy

17.1.2011 – 30.6.2021           PaedDr. Mária Cvancigerová – riaditeľka školy

15.8.2012 – 10.2.2015           Mgr. Jaroslav Valaštiak – riaditeľ školy (obdobie zdvojeného riadenia)

1.7.2021 – trvá                       Mgr. Lenka Malíková – riaditeľka školy

Poradné orgány

Pedagogická rada

Členmi pedagogickej rady sú všetci pedagogickí zamestnanci školy. Pedagogická rada zasadá 5 krát ročne. Zvoláva ju riaditeľka školy. Vyhodnocuje výchovno-vzdelávacie výsledky, prerokúva dôležité dokumenty školy. Rozhoduje o začlenených žiakoch a ich začlenení do bežných tried.

Predmetové komisie

Členmi jednotlivých komisií sú vyučujúci nižšieho sekundárneho vzdelávania príslušných vyučovacích predmetov. Sú metodickým orgánom riaditeľky školy, plnia funkciu pomocného výchovno-vzdelávacieho orgánu školy, sú oporou vedenia školy pri realizácii školskej politiky v škole.
          Hlavné ciele PK spočívajú v uplatňovaní pedagogicko-organizačných pokynov MŠ SR a usmerňovaní výchovno-vzdelávacích aktivít na školský rok a zabezpečiť ich rozpracovanie do konkrétnych úloh. Sledujú všetky novinky v príslušnom vyučovacom predmete, učebnice, pomôcky, analyzujú prospech a správanie žiakov, navrhujú zaradenie inovácií do vyučovania. Vedúci predmetovej komisie hospitujú podľa potreby u jednotlivých členov komisie. Jednou z hlavných náplní predmetovej komisie je prerokovanie otázok pedagogického procesu v súlade s učebnými osnovami a tematickými celkami. Aktívne inšpirujú žiakov, aby na základe svojich schopností dosiahli čo najvyššiu odbornú a ľudskú úroveň. Činnosť a aktivita predmetovej komisie smerujú tiež k výchove samostatného a tvorivého žiaka pre ďalšie úspešné štúdiu.

Metodické združenie

Členmi sú všetci učitelia primárneho vzdelávania, vychovávateľka ŠKD, asistentky učiteľa. Cieľom je koordinovať vyučovací proces v zmysle platných učebných plánov a osnov, sledovať všetky novinky vo vyučovaní, učebnice, pomôcky, analyzovať prospech a správanie žiakov, navrhovať zaradenie inovácií do vyučovania. Vedúca MZ hospituje podľa potreby u jednotlivých členov komisie.

Zriaďovateľ ZŠ s MŠ

Zriaďovateľ: Obec Šarišské Michaľany.
          Adresa: Kpt. Nálepku 19, 082 22 Šarišské Michaľany
          E-mail: obec@sarisskemichalany.sk