• Svetový deň bez tabaku

• V rámci Svetového dňa bez tabaku si členovia žiackeho parlamentu pripravili program pre svojich spolužiakov, ktorý pozostával z prezentácie, krátkeho videa a dotazníka. Dúfame, že to žiakov patrične oslovilo.

• Tatry (školský výlet 9.A)

• Dňa 28. júna sa žiaci 9.A triedy počas školského výletu kochali krásami Vysokých Tatier. Navštívili Štrbské Pleso, Popradské pleso i neďaleký Symbolický cintorín. Počasie im vyšlo, nálada bola dobrá, výlet sa vydarill.

• Vieme, kto si! (divadelné predstavenie)

• V predposledný deň tohto šk. roka (29. 6. 2022) navštívili žiaci 2.stupňa divadelné predstavenie Vieme, kto si! v prešovskom divadle Viola.

Hra, ktorá v sebe spájala fantasy žáner s prvkami hororu, opisovala sen jedného dievčaťa. Sny, ktoré k nám prichádzajú v noci, majú svoju vlastnú logiku. Nevieme, čo sa kedy stane, nemožné je v nich možné, všetko sa za pochodu premieňa, ale vieme, že s nami akosi súvisia. Niekedy sú ružové, niekedy sa podobajú viac na nočné mory.

V tejto hre počas snívania hlavnej postavy ožili 4 záhadné postavy pomenované podľa klávesov počítača CTRL, ALT, DEL a ESC.  Spiace dievča viedli situáciami, v ktorých sa objavovali jej strachy, jej priania, ale aj jej slabosti. Prečo je sama? Aký vzťah má s rodičmi? A prečo sa ešte stále hrá s plyšákom?

Bolo to  predstavenie o tom, ako sa nebáť výziev a ako hľadať svoje vlastné miesto vo svete. Na záver boli naši žiaci účastní krátkeho, ale úprimného rozhovoru s hlavnou predstaviteľkou tejto divadelnej hry.

• Slávnostné ukončenie šk. roka

• Zajtra (30. júna) sa o 8.00h uskutoční v priestore pred budovou základnej školy slávnostné ukončenie šk.roka 2021/2022. Po ňom sa žiaci spolu so svojimi triednymi učiteľmi presunú do tried, kde im budú odovzdané vysvedčenia. Predpokladaný záver je v čase od 9.30h – 10.00h. Obed pre žiakov, ktorí sú naň prihlásení, sa bude vydávať v školskej jedálni v čase od 10.00h – 10.30h.

• Povesti z nášho okolia (projektové vyučovanie SJL v 5.A)

• Žiaci 5.A na hodinách slovenského jazyka a literatúry spracovali projektovú úlohu na tému Povesti z nášho okolia. Cieľom projektu bolo oboznámiť sa s povesťami, ktoré sa spájajú s pamiatkami v našom okolí. Projekt si rozdelili do štyroch skupín.

Každá skupina sa venovala jednej z týchto historických pamiatok: Kapušiansky hrad, Šarišský hrad, Zborovský hrad, mesto Sabinov. Žiaci spracovali poznatky o pamiatkach z historického a geografického hľadiska, a následne zreprodukovali povesť. V rámci tohto projektu sa podarilo zrealizovať aj turistickú vychádzku na Kapušiansky hrad, o ktorej sme informovali v novinkách na stránke školy už pred časom.

• Športové podujatie „SPPortujme spolu v MAS Sabinovsko!“

• Družstvo z desiatich žiakov 2.A triedy sa v stredu (22. júna 2022) zúčastnilo športového podujatia v Sabinove. Športový areál bol miestom, kde si žiaci zasúťažili v 10 športových disciplínach. Domov si odniesli veľa zážitkov a vecnú cenu.

• Školský výlet Kavečany - triedy 5.A, 6.A, 8.A

• Horúci slnečný piatok (24. 6. 2022) strávili žiaci 3 tried na školskom výlete v Kavečanoch. Šiestaci a ôsmaci spojili návštevu ZOO s adrenalínovým zážitkom a zajazdili si na bobovej dráhe Bobovke. Piataci zas uprednostnili pred jazdením prehliadku Dinoparku.

• Čítajme si 2022 (čitateľský maratón)

• V týždni od 20. – 24. júna sa na celom Slovensku realizuje 13. ročník detského čitateľského maratónu „Čítajme si“ 2022. Číta sa v knižniciach, kluboch, škôlkach či školách, pričom na čítanie si deti môžu vybrať akúkoľvek knihu, čítať môžu akokoľvek dlho a zapojiť sa môžu v ktorýkoľvek deň tohto týždňa. Cieľom tejto aktivity, ktorú organizuje Linka detskej istoty, je pritiahnuť čo najväčší počet detí a mládeže ku knihe, ale zároveň tiež podať informácie o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež 116 111, na ktorej vždy nonstop, bezplatne a anonymne nájdu pomoc a radu. Do projektu sa tento rok prihlásilo viac ako 70 000 čitateľov a my sme medzi nimi.

Žiaci 2. stupňa sa počas celého stredajšieho (22.6.) vyučovania striedali v školskej knižnici pri čítaní knihy Čarodejnice od britského spisovateľa R. Dahla. Celkovo knihu čítalo 76 žiakov 5. – 9. ročníka. Žiaci 1. stupňa sa zapojili v 2 skupinách – v Škole v prírode sa do maratónu zapojilo 34 žiakov a v školskej knižnici pokračovalo v čitateľskom maratóne vo štvrtok (23. 6.) 32 žiakov, ktorí čítali knihu Nezábudka a Divozel od spisovateľa Mateja Zámočníka.

• Pasovanie prvákov do stavu čitateľského

• ,,Čítanie – to je teda zážitok! A aký dobrý pocit, že si čítam sama, sám!“

Potvrdiť Vám to môžu aj prváci z ŠKD, ktorí boli v utorok (21. 6. 2022) pasovaní za čitateľov našej školskej knižnice.

Najprv sme si prečítali rozprávku Ako sa slniečko s mesiačikom dohodli. Potom sa už plní očakávania pustili do plnenia troch úloh. Na to, aby sa mohli stať oficiálnymi čitateľmi knižnice, museli zvládnuť rozprávkové hádanky. Dokázali tiež to, že písmenka vedia nielen prečítať, ale aj správne napísať. Nakoniec zložili sľub, prešli bránou vedomostí, podpísali sa na čitateľskú listinu a získali medailu čitateľa.

„K dobrej knihe treba dobrých čitateľov.“  Veríme, že prváci svoj sľub čítať knihy pre radosť i poučenie dodržia.