•  

    SLOVENSKO                  LOTYŠSKO                   TURECKO

     

  • Názov projektu : Our Climate Our Future
    Číslo projektu: 2020-1-SK01-KA229-078206_1

      • Turistická vychádzka

      • Prvý prázdninový deň (1. júl 2023) zorganizovala Rada rodičov turistickú vychádzku spojenú s výstupom na šarišský hradný vrch. Cieľom bolo utužiť vzťahy rodičov a detí našej školy, pokračovať v ešte stále prebiehajúcom projekte Erasmus+, motivovať ich k pohybu, ako aj k úcte k prírode. Po nenáročnom výstupe a krátkom osviežení nasledovala prehliadka veže Donjon, ale tiež aj opekačka, ochutnávka bylinkových čajov či kŕmenie ovečiek. Pre detských účastníkov boli pripravené i sladké dobroty od sponzora. Aj keď prvá (a zďaleka nie posledná) turistika oslovila len hŕstku priateľov našej školy, neodradilo ich to od dobrej nálady a spoločne prežitého krásneho dňa.

        Aj keď sa školský rok skončil, učíme spoznávať prírodu nie len naše deti, ale aj ich rodičov, aby si každý z nás vážil „našu klímu, ktorá je našou budúcnosťou“. 

        júl 2023

      • Záverečný ceremoniál - Slovensko

      •  

        Vo štvrtok (22. júna 2023) podvečer sa na pôde našej školy konal záverečný ceremoniál projektu Erasmus+ s témou Naša klíma, naša budúcnosť. Počas programu sa predstavili deti MŠ, ako aj FS Solivarčan. Na záver sme si spoločne zatancovali Jeruzalemský tanec. Súčasťou ceremoniálu bolo slávnostné odovzdávanie certifikátov, podpis zmluvy a v neposlednom rade aj zasadenie líp malolistých zástupcami všetkých 3 krajín.

        jún 2023

      • Výmenný pobyt - Slovensko

      • Horúci slnečný utorok (20. júna) strávili zahraniční hostia spolu so žiakmi našej školy spoznávaním krás Slovenska. Navštívili Beliansku jaskyňu vo Vysokých Tatrách, prešli sa okolo Štrbského plesa a cestou späť si urobili spoločnú fotku aj pri Spišskom hrade.

        Tretí deň strávili Turci a Lotyši v Šarišských Michaľanoch. Najprv sa zúčastnili odprezentovania projektov o Slovensku, ktoré si pre nich pripravili žiaci 1. aj 2. stupňa. V duchu hesla projektu Erasmus+ Naša klíma, naša budúcnosť sa konala módna prehliadka žiakov 1. stupňa, ktorí predviedli vlastnoručne vyrobené modely z recyklovateľných materiálov. Po nej si zahraniční hostia prezreli aj priestory v materskej škole. Doobedňajší program pokračoval návštevou obecného úradu a lesnej škôlky.

        Štvrtok venovali Lotyši a Turci spoznávaniu mesta Sabinov. V Kultúrnom informačnom centre sa dozvedeli o histórii tohto kráľovského mesta, ako aj o oscarovom filme Obchod na Korze. Prezreli si centrum Sabinova s jeho najvýznamnejšími pamiatkami a obzreli si tiež pozostatky hradných múrov a bašty mesta. Po obedňajšej prestávke ukončili prehliadku návštevou rímsko-katolíckeho Kostola Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa a výstupom na kostolnú vežu.

        V piatok navštívili zahraniční hostia spolu so žiakmi našej školy Stredoveký vojenský tábor a hrad v Starej Ľubovni. Týmto výletom ukončili týždenný pobyt na Slovensku. Ďakujeme za možnosť rozvíjať svoje jazykové schopnosti a veríme, že medzinárodné priateľstvá pretrvajú aj naďalej.

        Dnes (24. júna) sa vracajú späť domov do Turecka a do Lotyšska – prajeme im šťastnú cestu!

        jún 2023

      • Uvítací ceremoniál - Slovensko

      • Tento týždeň (19. – 23. júna 2023) je vyvrcholením trojročného projektu Erasmus+ Naša klíma, naša budúcnosť. Od pondelka hostí ZŠ s MŠ Šarišské Michaľany zahraničných žiakov a učiteľov z Turecka a Lotyšska. Doobedňajší pondelkový uvítací ceremoniál sa konal na pôde našej školy. Po privítaní hostí starým slovanským zvykom – chlebom a soľou – nasledoval hudobný program pripravený deťmi z MŠ aj žiakmi zo ZŠ. Ukončili sme ho spoločným Jeruzalemským tancom. Po malom občerstvení v priestoroch školy sa na vonkajšom ihrisku začali budovať medzinárodné priateľstvá... 

        Popoludní sa naši hostia z Turecka a Lotyšska zúčastnili exkurzie v krajskom meste Prešov, kde sa oboznámili s jeho históriou a najvýznamnejšími pamiatkami. Prezreli si pozostatky hradieb s jedinou zachovanou Floriánovou bránou, námestie s Neptúnovou fontánou, súsošie Immaculaty, ktoré stojí na mieste tzv. „prešovských jatiek“, ako i Evanjelický kostol sv. Trojice a evanjelické kolégium. Navštívili  Kostol sv. Mikuláša a Krajské múzeum v Rákociho paláci. V ňom mohli obdivovať také exponáty, ako sú napr. nástenné hodiny, staré mince, solivarské čipky či opály. Hostí zaujali i staré hasičské autá, stredoveké zbrane, ale i život na slovenskej dedine a salaši (vozy, krosná, kroje, výrobky remeselníkov a i.). Z Prešova sa v podvečer vracali unavení, ale plní pekných zážitkov a dojmov.

        jún 2023

      • Botanická záhrada 2023

      • Do projektu Erasmus+ sa zapojili aj naši žiaci z druhého ročníka, ktorí vo štvrtok (8. júna 2023) navštívili Botanickú záhradu v Košiciach.

        jún 2023

      • Výmenný pobyt - Lotyšsko

      • V skorých ranných nedeľňajších hodinách (21. mája 2023), keď väčšina z nás ešte sladko spala tvrdým spánkom, 9 žiakov našej školy spolu s p. riaditeľkou a 3 vyučujúcimi odcestovali do Lotyšska. Nešli tam však kvôli MS v hokeji, ale na týždenný výmenný pobyt – po Turecku druhý v rámci projektu Erasmus+.

        Prvý deň na nich čakal uvítací ceremoniál v partnerskej škole v dedinke Vérgale, po ktorom si pozreli, ako prebieha vyučovanie v lotyšskej škole. Okrem prehliadky tejto dedinky si stihli obzrieť aj neďaleké mesto Liepaja, ktoré má približne 70 000 obyvateľov Najviac ich však očarilo Baltické more...

        Doobedňajší utorkový program sa niesol v duchu témy projektu Erasmus+ Our Climate Our Future, preto spoločne navštívili skládku pevného odpadu,kde si vypočuli informácie o separácii odpadu. Okrem toho si tiež prezreli veterné mlyny a v meste Liepaja tentokrát navštívili múzeum starožitností aj pravoslávnu mešitu. Ani dnes nevynechali zastávku pri Baltickom mori a príjemný deň ukončili spoločným medzinárodným turnajom.

        Streda začala prezentovaním pripravených projektov, po ktorých nasledovali športové a kreatívne aktivity v škole. Neskôr sa vybrali spoznávať ďalšie zaujímavé miesta, ako napr. Vergale museum či mesto Ziemupe, v ktorom im bol dopriaty nádherný západ slnka pri mori.

        Aj štvrtok bol deň plný spoznávania nových zaujímavých miest a zbierania krásnych zážitkov: spoločne navštívili 500-ročný kostol, múzeum námorníctva, Forest park aj maják.

        Poslednému dňu (piatok) v Lotyšsku dominovalo najmä odovzdávanie certifikátov a lúčenie, ale aj v tento deň si stihli ešte spraviť výlet do prístavného mesta s názvom Venstspils.

        Plní dojmov a zážitkov z celého týždňa sa vydali na cestu a my im prajeme šťastný návrat domov.

        máj 2023

      • Solivar - exkurzia

      • Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

        Žiaci 8. ročníka navštívili 9. mája 2023 múzeum v Solivare a dozvedeli sa množstvo nových informácií o ťažbe, výrobe, spracovaní a využívaní tohto „bieleho zlata“.

        máj 2023

      • Ako žiť bez odpadu?

      • V stredu (10. mája) sa žiaci našej školy zúčastnili prednášky na tému Ako žiť bez odpadu?, ktorá prebiehala interaktívnou online formou. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií – okrem iného aj to, že je dôležité triediť všade, kde sa dá – doma, v škole i na verejnosti. Táto téma je v našej škole známa, pretože sa jej pravidelne venujeme a aj sa naďalej venovať budeme. Nie je to len kvôli nášmu projektu Erasmus+, ktorý je zameraný na „Našu klímu", ale aj kvôli osvete našich žiakov.

        máj 2023

      • Skrášlenie okolia - jarná brigáda

      • Hoci v dnešný deň (12.5.) svieti v kalendári meno Pankrác – 1 z 3 „ľadových mužov“ – príroda k nám bola milosrdná a dopriala nám príjemné jarné počasie. Preto sme neváhali a rozdelili si úlohy tak, aby sa každý podieľal na skrášlení okolia našej školy. Zahanbiť sa nedali malí ani veľkí, chlapci či dievčatá.

        Rukavice, motyky, lopaty, fúriky, hrable či metly – to všetko bolo súčasťou celého dopoludnia, počas ktorého sme stihli vyčistiť rigoly a chodníky za budovou školy i na bočnom parkovisku, ako aj átrium školy, upravili a vyhrabali sme trávnatý priestor i pozametali kamenistú cestu pred budovou školy, dokonca sme presadili aj niekoľko stromčekov. Vyčistili sa kamenné kvetináče, do ktorých sa čoskoro vysadia kvety, a osadili sme ich vpravo pred hlavný vchod budovy školy. Vľavo zas vďaka ochote a veľkej pomoci manželov Timkových vznikla skalka v tvare sdrca. Im, ale tiež aj pánom z Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorí nám pomohli s pokosením trávy, vyjadrujeme úprimnú vďaku. Naše poďakovanie patrí aj OÚ za požičanie kosačiek, ako aj sponzorom za darovanie záhradných substrátov.

        Aby naša snaha a námaha neboli márne, chceme zároveň vyjadriť prosbu voči všetkým, ktorí trávia čas v areáli školy a v jej okolí. Prosíme, aby ste sa tešili spolu s nami z toho, čo tu máme, a neničili to. Oddýchnite si na lavičkách, ak to budete potrebovať, ale nepresúvajte ich na iné miesta. Buďte ohľaduplní a nevenčite svojich domácich miláčikov v okolí školy. Taktiež prosíme, aby ste nevyužívali ihriská a priestor v ich blízkosti na parkovanie osobných áut. Ďakujeme, že nám takto pomôžete udržiavať okolie našej školy pekné a čisté.

        Naša klíma, naša budúcnosťNezabúdajme na to...

        máj 2023

      • Deň slnka 2023

      • Keďže sa počas celého dnešného dňa slnko skrývalo za mraky, v škole sme si Deň Slnka (3. máj) pripomenuli aspoň žltou farbou oblečenia. Na prednáške sme hovorili o tom, ako je Slnko dôležité pre život a prečo ho potrebujeme. Všetky projekty, ktoré ako škola robíme a zapájame sa do nich, sú zamerané na „Našu klímu – našu budúcnosť“. Pretože budúcnosť nás a našich detí je pre nás dôležitá. 

        máj 2023

      • Deň Zeme 2023

      • Každý z nás produkuje uhlíkovú stopu. Tá označuje množstvo emisií plynov, ktoré sa uvoľňujú do atmosféry a majú nepriaznivý dopad na podnebie. Keďže 22. apríl je všeobecne známy ako Deň Zeme, v rámci hodín biológie si žiaci 6.A a 7.A vyskúšali, ako sa táto uhlíková stopa počíta. Žiaci sa tak dozvedeli, približne koľko kg emisií oxidu uhličitého ročne vyprodukujú. Následne v rámci projektu Erasmus+ uvažovali nad tým, ako by mohli produkciu osobnej uhlíkovej stopy obmedziť. Svetovému Dňu Zeme sme v piatok venovali aj rozhlasové okienko, ktoré prečítali žiačky 7.A.

        Žiaci 7.A a 6.A triedy počas projektového vyučovania vytvorili pri príležitosti Dňa Zeme projekt na tému Naša klíma, naša budúcnosť.

        apríl 2023

      • Tvorenie tretiakov z prírody

      • Naši žiaci si po dlhšom čase vybehli do prírody  a na hodine Výtvarnej výchovy v rámci projektu Erasmus+ nám ukázali, ako sa dá tvoriť z toho, čo je okolo nás. Výzdoba, dekorácie a doplnky nemusíme kupovať v obchode, jednoducho si ich vieme vyrobiť sami. Naši žiaci nám to dokázali. 

        apríl 2023

      • Výmenný pobyt - Turecko

      • V nedeľu (19. marca 2023) odleteli 4 žiaci našej školy spolu s p. riaditeľkou a 2 vyučujúcimi na výmenný pobyt do Turecka, kde budú tráviť tento týždeň spolu so žiakmi tureckej školy z mesta Mersin, ako aj so žiakmi z Lotyšska. Tento výmenný pobyt je prvým z 3, konajúcich sa v rámci projektu Erasmus+, do ktorého je naša škola zapojená, pod názvom Our Climate Our Future.

        Po šťastnom, no dlhom lete sa v neskorých nočných hodinách konečne ubytovali v hoteli, aby si aspoň trochu oddýchli a načerpali sily na všetky zážitky, ktoré si pre nich Turci v tento týždeň pripravili. 

        Pondelok začal naozaj veľkolepo – čakal na nich červený koberec a slávnostné uvítanie na pôde školy. Počas dňa si prezreli mesto Mersin, navštívili miestny turecký bazár, obdivovali kostol aj mešitu. Popoludní si dali čaj o piatej v prístave Marina a deň zakončili bohatou večerou pri mori...

        Utorok začal prezentovaním aktivít tureckých žiakov, ktoré sa niesli v duchu eko témy Our Climate Our Future. Po nich sa pokračovalo v spoznávaní ďalších zaujímavých miest a tradícií mesta. Spoločne si prezreli Tarsus (historická časť mesta Mersin), kde mali možnosť vidieť hradby mesta aj ulice s pôvodnými domami, potom navštívili mešitu, múzeum histórie, záhradu vodopádov i bránu Kleopatry. Zistili, že typickým stromom mesta Mersin je pomarančovník, a na obed ochutnali pravý turecký kebab.

        Tretí deň bol skutočne bohatý na zážitky: navštívili Údolie holubov, turecké Fairy chimneys, hrnčiarske dielne aj Údolie predstavivosti. Svoju odvahu si zas preverili prechodom cez hojdajúci most. Záver dňa patril tanečnému večeru. 

        V posledný deň výmenného pobytu odovzdal riaditeľ tureckej školy našim žiakom certifikáty a potom si ešte pred odchodom domov vychutnali spoločný obed v tureckej reštaurácii.

        Po týždňovom pobyte v Turecku sa dnes (24. marca) vracajú domov. Šťastnú cestu!

        marec 2023

      • Morena aj tohto roku

      • Pálenie Moreny je jeden zo zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím  a privolať teplé lúče slnka. Preto, ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do rieky.

        marec 2023

      • EkoAlarm (prednáška)

      • Vo štvrtok (23. februára) sa žiaci našej školy zúčastnili prednášky na tému Triedenie odpadov, ktorá prebiehala interaktívnou online formou. Tento projekt opakujeme už niekoľko rokov aby sme každý rok pripomenuli našim deťom ako správne triediť odpad a ktorý odpad kam patrí. Daná téma je spojená s našim prebiehajúcim projektom Erasmus+, preto ju každoročne opakujeme a opakovať budeme. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií, okrem iného aj to, ako prekonať mýty o odpadoch alebo ako prebieha recyklácia separovaného odpadu.

        február 2023 

      • Desiata bez odpadu

      • Desiata je asi najväčším zdrojom odpadu na našej škole. Pokúsme sa v tejto časti dňa výrazne znížiť množstvo odpadu. Ukážme, že chceme a vieme znížiť množstvo obalov z desiaty, ktorú do školy prinášame.

        Namiesto servítok, mikroténových vreciek, potravinových fólií, jednorázových papierových vrecúšok, tetrapakových obalov a pod. prineste svoju desiatu v znovupoužiteľných desiatových obedároch, voskových obrúskoch alebo v látkových vrecúškach a nápoje v znovupoužiteľných fľašiach či v iných bezodpadových obaloch, ktoré si môžete vyrobiť aj sami.

        Tešíme sa na ďalšie kreatívne bezodpadové obaly a nápady. Aj touto aktivitou prispejete k ochrane životného prostredia a pomôžeme rozvoju nášho projektu Erasmus+ s témou "Naša klíma - naša budúcnosť".

         

        Ako náš projekt dopadol?

         

        Minulý štvrtok (16. 2. 2023) sme sa zapojili do aktivity Desiata bez odpadu. V tento deň bola desiata zabalená v desiatových obedároch či látkových vrecúškach a nápoje žblnkali v znovupoužiteľných fľašiach. Odpadkové koše zívali prázdnotou. 

        Množstvo vyprodukovaného odpadu bolo oveľa menšie (až trikrát) ako v predchádzajúci deň. Podarilo sa nám ušetriť 16 g odpadu na žiaka. V rámci tejto aktivity si tretiaci a štvrtáci vlastnoručne vyrobili voskové obaly, do ktorých si zabalia desiatu aj v nasledujúce dni.

        február 2023

      • Deň zdravej výživy

      • Počas mesiaca november tvorili žiaci našej školy postery pri príležitosti Dňa zdravej výživy a Dňa jabĺk. Táto aktivita sa spojila s programom Erasmus+ a jej hlavným cieľom "Naša klíma - naša budúcnosť". Výsledkami ich práce boli krásne diela plné chutných, no najmä zdravých receptov, spracované rôznymi tvorivými spôsobmi. V rámci projektu Žijeme zdravo sa 1. stupeň zapojil do tvorby kuchárskej knihy. Každá trieda si vytvorila svoju vlastnú kuchársku knihu podľa ponuky receptov, ktoré si doniesli z domu. Všetky knihy boli zaujímavé a zároveň inšpirujúce. Odprezentovali ich v rámci projektového vyučovania v deň sviatku sv. Mikuláša. 

        november 2022

      • Medzinárodný deň "Nenakupovania"

      • Často nakupujeme veci, bez ktorých sa dá žiť a nie sú pre kvalitný život nevyhnutné.

        Dňa 25. 11. 2022 si  deti 1. a 2. oddelenia v triede ŠKD 1 formou projektovej besedy, zhotovením vlastného domu aj návrhu značky nenakupovania pripomenuli tento, možno nie až tak známy, ale veľmi dôležitý deň. Táto aktivita je v spolupráci s projektom Erasmus+

        november 2022

      • Odpad - prednáška

      • Eko Alarm (prednáška)

        Vo štvrtok 10. novembra sa žiaci našej školy zúčastnili online vzdelávania na tému Odpad, kde sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých informácií. Táto prednáška bola za účelom projektu Erasmus+. Aby naši žiaci vedeli ako správne triediť odpad, aké zberné nádoby sa používajú a ako odpad recyklovať. 

        november 2022

      • Dušičková výzva

      • ...viac lásky, menej plastov...

        V programe Zelená škola sa spojili deti ŠKD 1. a 2. oddelenia a zapojili sa do Dušičkovej výzvy VYTVÁRANÍM vencov a iných ikeban Z ČISTO PRÍRODNÉHO MATERIÁLU. Pri tejto akcii sme spolupracovali aj učiteľmi a deťmi, ktorí sa podieľajú na projekte Erasmus+. Pretože daná téma, je spojená aj s témou projektu "Naša klíma - naša budúcnosť".

         Prečo? Pretože:

        ·        na našich cintorínoch sa zväčša odpad netriedi, končia na skládkach, 

        ·        väčšina vencov, kytíc a kahancov je vyrobená z materiálov, ktoré sa nedajú recyklovať.

        Pod rukami detí tak vznikali naozaj originálne diela. Veď predsa, fantázii sa medze nekladú!

        október 2022

      • Turistická vychádzka

      • Vychádzka do prírody je veľkým zážitkom v každom ročnom období. Každoročne nás jesenná príroda obdaruje svojou farebnosťou a čarom. Takú farebnosť a úžasnú atmosféru mohli v piatok (14.10.) zažiť aj žiaci I. stupňa. Vychádzka splnila svoj cieľ. Okrem krás prírody či novej michalianskej Kaplnky sv. Jozefa mohli žiaci na vlastné oči vidieť, čo dokáže človek napáchať svojím nezodpovedným správaním – v podobe množstva odpadkov, ktoré sme vyzbierali a odniesli z lesa. - táto akcia bola spojená s projektom Erasmus+

        október 2022

      • Noc výskumníkov

      • V piatok (30. 9. 2022) sa žiaci 9.A zúčastnili podujatia Noc výskumníkov v Košiciach. Mottom 16. ročníka bolo „Dôverujme vede“, s cieľom podnietiť mladých ľudí k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu. Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok žiaci zistili, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy.

        september 2022

      • Svetový deň bez tabaku

      • V rámci Svetového dňa bez tabaku si členovia žiackeho parlamentu pripravili program pre svojich spolužiakov, ktorý pozostával z prezentácie, krátkeho videa a dotazníka. Dúfame, že to žiakov patrične oslovilo. Aj táto téma bola v našej škole spojená s programom Erasmus+, ktorý práve prebieha v našej škole. Žiaci túto tému budú prezentovať aj na spoločnom stretnutí so zahraničnými partnermi, pretože sme zato, že táto téma je veľmi dôležitá v boji za "Našu klímu, ktorá je našeou budúcnosťou". 

        jún 2022

      • Tatry

      • Dňa 28. júna sa žiaci 9.A triedy počas školského výletu kochali krásami Vysokých Tatier. Navštívili Štrbské Pleso, Popradské pleso i neďaleký Symbolický cintorín. Počasie im vyšlo, nálada bola dobrá, výlet sa vydarill. V rámci výletu, ktorý bol zameraný aj na projekt Erasmus+, sledovali okolie a snažili sa nájsť priestor na zlepšenie "Našej klímy - našej budúcnosti". 

        jún 2022

      • Povesti z nášho okolia

      • Žiaci 5.A na hodinách slovenského jazyka a literatúry spracovali projektovú úlohu na tému Povesti z nášho okolia. Cieľom projektu bolo oboznámiť sa s povesťami, ktoré sa spájajú s pamiatkami v našom okolí. Projekt si rozdelili do štyroch skupín.V rámci projektu sa ciele zamerali aj na život v minulosti, starostlivosť o zdravie, prírodu. Spojili dva projekty a využili možnosť získať informácie aj pre projekt Erasmus+, na ktorom škola dlhodobo pracuje. 

        Každá skupina sa venovala jednej z týchto historických pamiatok: Kapušiansky hrad, Šarišský hrad, Zborovský hrad, mesto Sabinov. Žiaci spracovali poznatky o pamiatkach z historického a geografického hľadiska, a následne zreprodukovali povesť. V rámci tohto projektu sa podarilo zrealizovať aj turistickú vychádzku na Kapušiansky hrad.

        jún 2022

      • Európsky deň bicyklov

      • Ako lepšie osláviť Európsky deň bicyklov (3. jún) než na bicykli? Žiaci mali možnosť prísť do školy pri príležitosti tohto dňa na bicykloch, aby tak podporili svoje zdravie a prispeli k čistejšiemu ovzdušiu. Okrem toho sme si so žiakmi pripomenuli aj povinnú výbavu bicykla/cyklistu. Zopakovali sme si tiež základné časti bicykla a naučili sme sa, ako vyzerá dopravná značka označujúca cestičku pre cyklistov.

        jún 2022

      • Voda , ktorú pijem (projekt)

      • Žiaci 7.A na hodinách chémie spracovali projektovú úlohu Voda, ktorú pijem. Projekt bol rozdelený do niekoľkých častí. Najprv žiaci samostatne pomocou QR kódov spracovali zašifrované témy o vode. Ich úlohou bolo napr. spracovať históriu vodovodov, funkcie vody, fyzikálne aj chemické vlastnosti, pitný režim a ďalšie témy.  Následne boli žiaci rozdelení do 2 skupín. Jedna skupina mala spracovať mapu vodární Slovenska a druhá skupina vytvorila dotazník, vďaka ktorému medzi svojimi spolužiakmi zisťovala, koľko vody žiaci vypijú počas dňa, aký druh vody a ako sa im darí dodržiavať pitný režim.

        V ďalšej časti robili siedmaci praktickú úlohu. Priniesli vzorku vody z vodovodu a skúmali jej chemické vlastnosti, napr. obsah dusitanov, dusičnanov, fosforečnanov, jej tvrdosť, pH... Výsledky potom porovnali so štandardami pre pitnú vodu. Po vykonaní týchto čiastkových úloh nakoniec na hodinách informatiky spracovali všetky tieto informácie do dvoch prezentácií, ktoré odprezentovali v triedach aj pre ostatné deti. 

        Touto projektovou úlohou sme zdôraznili medzipredmetové vzťahy medzi chémiou, biológiou, fyzikou, geografiou, dejepisom aj informatikou a tiež sme sa pri nej zamerali na "Našu klímu - našu budúcnosť" v projekte Erasmus+, ktorý práve prebieha v škole.

        máj 2022

      • Módna prehliadka

      • Svet krásnych šiat sa týka nielen dospelých, ale aj tých najmenších.

        Dnešný májový deň (17. 5. 2022) sa niesol i v znamení módy. Žiaci prvého stupňa sa ukázali na predvádzacom móle, na ktorom predviedli nádherné tvorivé modely. Touto bohatou EKO kolekciou chceli ukázať, že móda je naozaj pre všetkých, bez ohľadu na to, akú konfekčnú veľkosť nosia. Módna prehliadka bola špeciálne venovaná deťom s prihliadnutím na "Našu klímu , ktorá je našou budúcnosťou".

        máj 2022

      • Sokoliari - športový deň

      • V piatkový slnečný deň (27. máj) sme sa rozhodli zmerať si sily v športových disciplínach. Hneď zrána nám ešte predviedli svoje umenie sokoliari zo Sabinova a potom sme sa už s chuťou pustili do boja o najrýchlejší čas v behu, najvzdialenejší hod plnou loptou, najdlhší skok z miesta či do diaľky, o čo najpresnejší hod s loptou do koša alebo strelu do florbalovej bránky, o čo najdlhšie skákanie cez švihadlo aj o rekord v hode lietajúceho taniera. Nakoniec sme z posledných síl ešte zabehli štafetu. Ako bonus sme niektorí zadarmo získali aj "tričkovo-kraťasový" spôsob opálenia... :)

        Za veľkú pomoc pri realizácii športových disciplín osobitne ďakujeme našim deviatakom. Z tohto super dňa sme sa tešili skutočne všetci – malí aj veľkí.

        máj 2022

      • Prvé online stretnutie

      • Prvé online stretnutie s partnerskými školami z Grécka a Talianska. Žiaci sa rozprávali na tému "Naša klíma - naša budúcnosť" so žiakmi z krajín, ktoré sú tiež zapojené do projektu Erasmus+

        apríl 2022

      • Deň zeme 2022

      • Každoročne 22. apríla oslavuje naša planéta Svetový deň Zeme. Preto Vás pri tejto príležitosti pozývame obliecť sa zajtra (piatok) do zelenej farby a spolu s projektom Erasmus+ oslávime tento výnimočný deň. 

        apríl 2022

      • EKOPOSTER - Zelený svet

      • Východoslovenská vodárenská spoločnosť pripravila výtvarnú súťaž pre základné školy s cieľom podporovať zodpovedný prístup detí vo vzťahu k prírode a k životnému prostrediu, podnecovať ekologické myslenie žiakov, aby videli, cítili mysleli a konali ekologicky. Súťaž ponúkala priestor na výtvarnú prezentáciu názorov žiakov na stav životného prostredia, na vízie, ako chrániť vodné zdroje a zlepšiť situáciu vo svojej krajine. Zároveň podporila kooperáciu a kolektívnu spoluprácu žiakov v triede. Škola sa rada zapojila do tejto súťaže aj v rámci projektu Erasmus+, ktorý práve na škole prebieha. 

        Žiaci 8.A vyrobili ekoposter s názvom Zelený svet a keďže patrili medzi 5 tried, ktoré sa do súťaže zapojili najrýchlejšie, získali milé darčeky, ktoré im dnes zástupcovia VVS, a.s., osobne priniesli do našej školy. Odmenu žiakom odovzdala ich triedna učiteľka. Pani riaditeľka s pani zástupkyňou sa žiakom poďakovali za reprezentáciu školy.

        apríl 2022

      • Deň vody 2022

      • Svetový deň vody je medzinárodným dňom oslavy vody a hlavne je príležitosťou dozvedieť sa o tejto téme viac. s projektom Erasmus+ "Naša klíma - naša budúcnosť" sme chceli našim žiakom ukázať nový pohľad na témy súvisiace s vodou. Žiaci nám ponúkli ich pohľad na danú tému prostredníctvom svojich kresieb. Najkrajšiu z nich sme aj ocenili.

        Žiaci mali v tento deň možnosť dozvedieť sa o tom, ako funguje kolobeh vody na Zemi, o možnostiach, ako znížiť spotrebu vody v domácnosti, a tiež to, že poznáme rôzne druhy vody. Naučili sa aj, ako si vypočítať, koľko vody by mali počas dňa prijať v každom veku. V neposlednom rade sme žiakom pomocou zaujímavých pokusov ukázali, aká zázračná vie byť voda. Ich pozornosť sme nakoniec preverili v krátkom kvíze. Tých, ktorí najlepšie prezentovali svoje vedomosti, sme odmenili.

        marec 2022

      • Vynášanie Moreny

      • Morena symbolizovala zimu, preto keď ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd. Žiaci I.stupňa si spoločne pripomenuli tento zvyk pri Toryse.

        marec 2022

      • Dažďové pralesy

      • V stredu 30.03.2022 sa v rámci hodiny geografie realizovala v triede V.A projektová hodina na tému Dažďové pralesy. Žiaci si pripravili zaujímavosti o jednotlivých rastlinách a plodoch, ktoré rastú v najväčšej lekárni sveta – v dažďovom pralese. Vytvorený projektový panel na chodbe našej školy nám bude pripomínať nielen túto hodinu, ale najmä význam dažďového pralesa pre ľudstvo . Celá aktivita sa uskutočnila s projektom Erasmus+, do ktorého je škola aktuálne zapojená. 

        marec 2022

      • Prikrmovanie vtákov

      • Prikrmovanie je tradičnou formou pomoci voľne žijúcim vtákom prežiť nepriaznivé zimné obdobie. V niektorých krajinách má takmer 200-ročnú tradíciu. Aj žiaci našej školy sa zapojili do tejto prospešnej aktivity a v rámci výučby a spolupráce s programom Erasmus+ sme deťom ukázali ako sa v chladnom počasí staráme o vtáky. V areáli školy sa nachádza niekoľko kŕmidiel umiestnených na stromoch, parapetných doskách, ba dokonca aj jedna búdka na hniezdenie. Ďalšie dočasné kŕmidlá sme zhotovili spolu so žiakmi z jabĺčok. Keďže nastala zima, nasnežilo a teploty sú väčšinou pod nulou, vtáčiky majú nedostatok potravy a my im chceme pomôcť toto obdobie lepšie zvládnuť. Preto sme naplnili kŕmidlá pšenicou, slnečnicou, kombináciou rôznych semien aj lojom. Okrem nasýtenia hladných vtáčikov nám bude odmenou ich krásny spev a zároveň sa budeme môcť zblízka pozrieť na stavbu ich tela či na spôsoby ich komunikácie. Naučíme sa rozpoznať nové druhy a v neposlednom rade sa nám za to v lete odvďačia zberom nepríjemného hmyzu.

        február 2022

      • Malí bádatelia !

      • Žiaci 2.A pracovali so záujmom na hodine prvouky s pôdou, ktorú získali z troch rôznych miest. Aj pomocou lupy v nej hľadali živé, neživé a odumreté súčasti pôdy. Najväčšia radosť nastala, keď v pôde odobratej zo skalky pred školou našli malého živočícha – hlístu. Už teraz sa tešia na ďalšie pozorovania.

        február 2022

      • Hotel pre hmyz

      • Žiaci našej školy vytvorili 1. aktivitu v téme Naša klíma, naša budúcnosť v rámci projektu Erasmus+, do ktorého sme zapojení, pod názvom Waste separation. Video v anglickom jazyku je o separovaní odpadu v našej škole. Nájdete ho na webe stránky našej školy pod záložkou Erasmus. 

        február 2022

        Naša škola sa zapojila do medzinárodného projektu Erasmus s témou Naša klíma, naša budúcnosť. Cieľom tohto projektu je spolupráca našich žiakov so žiakmi z iných európskych krajín, konkrétne Talianska, Lotyšska, Turecka a Poľska. Žiaci touto skúsenosťou môžu využiť svoje jazykové schopnosti, získať nové medzinárodné priateľstvá a rozšíriť svoje vedomosti v oblasti životného prostredia a jeho dopadu na našu zem. Najväčším benefitom tohto projektu je možnosť vycestovať a navštíviť partnerské školy a na pár dní sa stať súčasťou inej kultúry.

        Erasmus- odkaz na stránku






        Video 1


        Video 2


        Video 3


        Video 4


        Video 5


        Video 6 (1st activity_Waste separation)

      • Tvorenie ako hra

      • Je smutné, že to, čo už človek nepotrebuje, od seba odsúva, zahadzuje. Ale papier si na to už akosi zvykol a netrápi sa tým. Je len na nás, aby sme nepotrebnému papieru pomohli ešte raz k oživeniu - aby sme mu vlastnou šikovnosťou, nápadom a rukami vdýchli nový život. Posúďte, či a ako sa nám to podarilo...

        február 2022

      • Skalky

      • Hotel pre hmyz poskytuje útočisko užitočnému hmyzu. Poslúži včelám samotárkam, lienkam a mnohým druhom chrobákov a motýľov. Záhrada ich potrebuje kvôli dvom dôležitým veciam: opeľovaniu kvetov a ničeniu škodcov. Zhotovením hotela pre hmyz pomôžete tak zlepšiť ekosystém vo vašej záhrade. Žiaci I. stupňa sa rozhodli, že si  vyhotovia takéto hotely pre hmyz. Išlo o aktivitu, ktorá má vplyv na rozvíjanie osobnosti dieťaťa. Rozvíja sa myslenie, svet poznania nových vecí, dieťa získava vedomosti a zručnosti o materiáloch a technikách, s ktorými pracuje.

        november 2021

      • Európsky deň jazykov

      • Európsky deň jazykov sa koná každoročne už od roku 2001 s cieľom podnietiť všetkých k tomu, aby sa učili viac jazykov.  Tento rok slávi už svoje dvadsiate narodeniny a my sme ho tohto roku oslávili spolu s projektom Erasmus+

        Na našej škole sme ho spolu oslávili rôznymi aktivitami realizovanými v rámci vyučovania cudzích jazykov. Bol pre nás dobrou príležitosťou spoznať  jazykovú a kultúrnu rozmanitosť Európy. 

        Do ďalších rokov sme mu popriali  všetko najlepšie nielen po anglicky, ale aj po taliansky, španielsky, poľsky,  či nemecky. Veríme, že sme všetkých žiakov motivovali k učeniu sa a používaniu cudzích jazykov.

        október 2021

      • Skalky

      • V piatkový jesenný deň žiaci 2.A a 3.A prispeli úpravou skaliek a nasadením rôznych druhov rastlín k skrášleniu okolia školy v rámci projektu Erasmus+. Šikovní a pracovití „záhradníci“ budú počas celého roka priebežne upravovať svoje skalky a pozorovať, ako sa rastlinám darí. Veľká vďaka patrí aj rodičom, ktorí svojimi rastlinkami taktiež pomohli zveľadiť naše skalky.

        október 2021

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Pod lesíkom 19, Šarišské Michaľany
      • stvartakova.zssarmich@gmail.com, kipikasova.zssarmich@gmail.com
      • . +421 51 4582 204 - škola, (dočasne nedostupné) Prosíme prednostne využívať e-mail a EduPage. .
      • 36 158 101
      • 202 136 49 50
      • Pod lesíkom 19 082 22 Šarišské Michaľany Slovakia
    • Prihlásenie