• Doprajme deťom zdravie

•  „Školský program“ EÚ podporuje distribúciu ovocia a zeleniny do škôl v celej Európskej únii ako súčasť širšieho programu osvety o európskom poľnohospodárstve a prínosoch zdravého stravovania. Pri výbere produktov sa zohľadňuje sezónnosť, rôznorodosť, dostupnosť, zdravotné a environmentálne aspekty. Krajiny EÚ môžu podporovať produkty, ktoré sú miestne, ekologické, so značkou kvality a pochádzajú z krátkych dodávateľských reťazcov. V rámci tohto programu sa podporujú aj vzdelávacie opatrenia, ktoré zahŕňajú témy ako miestne potravinové reťazce, ekologické poľnohospodárstvo, udržateľná produkcia či plytvanie potravinami. Cieľom  „Školského programu“ EÚ je priblížiť deťom poľnohospodárstvo a naučiť ich zdravým stravovacím návykom.

Množstvo skonzumovaného čerstvého ovocia a zeleniny v Európskej únii je pod úrovňou medzinárodných aj vnútroštátnych odporúčaní v oblasti výživy. Na druhej strane sa zvyšuje spotreba spracovaných potravín, ktoré často obsahujú priveľa pridaného cukru, soli, tukov alebo prídavných látok.

Následkom nezdravého stravovania v spojení s nízkou telesnou aktivitou je obezita. EÚ preto prijíma opatrenia, ktoré deťom pomôžu zdravo sa stravovať a viesť zdravý životný štýl.

CIELE

• Vytváranie pozitívneho vzťahu detí k poľnohospodárstvu, nadobúdanie vedomostí o výrobe a spracovaní ovocia a zeleniny,
          • nadobúdanie vedomostí o prospešnosti výrobkov  „Školského programu“ pre zdravie,
          • trvalé zvyšovanie podielu týchto produktov v strave detí v období kedy sa formujú ich stravovacie návyky,
          • zameranie pozornosti žiakov na problém s plytvaním jedla,
          • úzka spolupráca s rodičmi detí, možnosť zapojenia širokej verejnosti,
          • vytváranie vedomostí a praktických zručností u detí o pestovaní jednotlivých druhov ovocia a zeleniny.

POTREBY A OČAKÁVANÉ VÝSLEDKY U DETÍ A ŽIAKOV

• zvýšiť spotrebu ovocia, zeleniny a výrobkov z nich,
          • vplývať na vytváranie správnych stravovacích návykov,
          • zvýšenie nutričnej gramotnosti,
          • zvýšiť vedomosti detí o zdravotných účinkoch ovocia a zeleniny a výrobkov
            z nich,
          • zabezpečovať sprievodné opatrenia napríklad formou návštev detí
            v poľnohospodárskych podnikoch, v ovocných sadoch a v spracovateľských
            podnikoch formou exkurzií, prednášok, ochutnávok a pod..

PRÍNOS PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

• úprava obalov (zníženie množstva obalového materiálu),
          • separovanie potravinového odpadu,
          • edukačnými činnosťami obmedziť plytvanie potravinami.

DISTRIBÚCIA

Krajiny EÚ (v spolupráci s orgánmi venujúcimi sa zdraviu a správnej výžive) schvaľujú zoznam výrobkov pomáhajúcich dosiahnuť cieľ tohto programu, ktorým je pomôcť deťom zdravo sa stravovať.

Schválené ovocie a zelenina distribuované do škôl a predškolských zariadení: jablká, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne, jahody, ríbezle, maliny, čučoriedky, rajčiaky, paprika, reďkovky, kaleráb, mrkva, hrášok zelený – nelúpaný.

Prioritou je čerstvé ovocie a zelenina. Na podporu rozmanitosti v stravovaní resp. osobitných výživových potrieb môžu krajiny EÚ zaradiť do ponuky aj spracované ovocie a zeleninu, napríklad šťavy, ovocné pyré, jablkové sušené lupienky….

Ovocie a zelenina

• má vo výžive človeka nezastupiteľné miesto,
          • priaznivo ovplyvňuje fyziologické procesy v našom organizme,
          • obsahuje 5 najdôležitejších látok pre ľudský organizmus, ktoré zlepšujú našu kondíciu, posilňujú náš imunitný systém a sú výborným zdrojom prírodnej energie – vitamíny, vláknina, mastné kyseliny, fruktóza a minerálne látky.

ÚSPEŠNOSŤ PROJEKTU V ČLENSKÝCH ŠTÁTOCH EU

Od roku 2009 sú vykonávané viaceré hodnotenia a monitorovanie vykonávania  „Školského programu“. Avšak zber údajov a vyhodnocovanie bolo za posledné dva školské roky v dôsledku pandémie COVID-19 obmedzené. Napriek tomu sa ciele darí plniť a čísla z roka na rok stúpajú.

BUĎTE TRPEZLIVÍ A BUĎTE VZOROM

Dospelý človek si na novú potravinu zvykne po 5 pokusoch, avšak u detí musíme byť trpezlivejší a potrebujeme 10-15 pokusov kým si dieťa niečo nové obľúbi. Ponúkame mu produkty v inej forme – miešané šaláty, smoothie. Takže predovšetkým trpezlivosť a hlavne ísť príkladom, pretože hlavne rodičia sú pre svoje deti vzorom v životnom štýle a tiež výžive.